Текстова версія
20 тисяч додаткових польських дозволів для України
Автор: Ярослав ГАЛАТА
Оператор: Євген ЦИПЛЬОНКОВ
Доброго ранку, панове! З вами, як завжди о цій порі, наш «УкрАвтоКонтинент» – програма, яку ми створюємо за підтримки Асоціації міжнародних автоперевізників України.
Небувала військово-політична напруга, що не припиняється упродовж кількох останніх днів, позначилася й на роботі транспортної галузі. Втім, навіть попри все це ризикну назвати нинішній тиждень доволі знаковим. Як для нашої сильної та єдиної держави в цілому, так і для міжнародних автоперевізників, зокрема.
Безумовно, головна галузева новина – це принципова домовленість з Польщею про обмін двадцятьма тисячами додаткових дозволів. Жорстка позиція нашої держави нарешті дала перші позитивні результати.
Саме цього тижня профільні міністерства двох держав узгодили питання збільшення квот. Причому, львівський двосторонній тет-а-тет під головуванням заступників міністрів інфраструктури Мустафи Найєма та Рафала Вебера із запланованого засідання змішаної комісії останньої миті перетворився на робочу зустріч. Відтак, і підсумкового протоколу за її результатами цього разу не підписували. Обмежилися уже традиційним форматом спільної заяви.
Петро ГЛАВАЦЬКИЙ, віцепрезидент АсМАП України
Один з перших пунктів – це те, що Україна додатково отримує 20 тисяч транзитних дозволів. Звичайно, ми би хотіли, щоб вони були вже у березні-квітні, однак, їх буде отримано у серпні, тобто, до 1 вересня. І буде складено упродовж найближчого тижня певний спільний план врегулювання ситуації на польсько-українському кордоні. В результаті реалізації якого розглядатиметься питання про виділення Україні ще додатково 10 тисяч дозволів. Зараз ми не говоримо: транзитні вони будуть чи універсальні. Це питання, думаю, ще обговорюватиметься.
Таким чином, наші перевізники мають непогані шанси збільшити цьогорічну квоту на вантажні рейси через Польщу на 30 тисяч дозволів. Звісно, навіть це дещо не дотягує до реальних запитів бізнесу. Адже після переорієнтації наших ринків на захід, перевізники воліли б переглянути попередню 200-тисячну квоту в бік збільшення. Але про це поки що не йдеться взагалі.
Петро ГЛАВАЦЬКИЙ, віцепрезидент АсМАП України
Закладено певні перспективи і хочеться вірити, що ці 200 тисяч у нас будуть на 2023-й рік. Але не можна це стверджувати як вирішене питання. Думаю, що це питання вирішуватиметься на змішаній комісії, котра відбуватиметься, швидше за все, у другому півріччі цього року.
А от питання встановлених нині обмежень на отримання польських дозволів, цілком імовірно, переглядатиметься вже невдовзі. Принаймні, з огляду на те, що вибірка відбувається значно швидше, ніж прогнозували чиновники вітчизняного Міністерства інфраструктури торік у грудні.
Петро ГЛАВАЦЬКИЙ, віцепрезидент АсМАП України
На сьогоднішній день, ми дивилися, що якщо брати 40 тисяч на квартал, то на вчорашній день було вибрано 27 тисяч дозволів. 13 тисяч залишилося. Ну, 13 тисяч – це на 2-3 тижні, тобто, все рівно, до кінця березня цих дозволів не вистачить. Тому в нас є певний запас часу – тиждень-два – для того, щоб провести комісію з разових дозволів і ухвалити рішення: що ми робимо в цьому кварталі з польськими дозволами і як чинити наступного кварталу.
Паралельно з консультаціями з офіційною Варшавою, українські чиновники вже розпочали перемовини з Євросоюзом щодо лібералізації перевезень, зокрема, транзитних. Це дозволить вирішити проблему не лише із Польщею, але й з усіма країнами ЄС. Адже схожі нюанси, хоча й меншого масштабу, час від часу виникають і з іншими державами. Але це вже – тема для наступних роздумів...
Проблеми перевізників Закарпаття
Автор: Ярослав ГАЛАТА
Оператор: Євген ЦИПЛЬОНКОВ
Міністерству інфраструктури надано повноваження щодо розбудови автомобільних пунктів пропуску через державний кордон. Відтак, пункти «Ягодин», «Чоп» та «Ужгород» уже невдовзі буде долучено до програми «Велике будівництво». Про те, які проблеми з оформленням вантажівок існують зараз – наша наступна розповідь.
Цього разу терпець увірвався у закарпатських перевізників. Їх обурює те, що на пунктах пропуску «Чоп-Захонь» та «Ужгород-Вишнє Нємецьке» процвітає вибірковий принцип при оформленні вантажівок. В той час, коли більшість підприємців по кілька діб стоять у черзі, окремі спритники примудряються її оминати, використовуючи різноманітні «шпарини».
Іван РОМАНЮК, голова Ради регіону учасників АсМАП Закарпатської обл.
Є парковка, де наші перевізники, які, скажемо так, більш шустрі, приїжджають сюди й лишають автомобіль у середу чи в четвер, платять офіційний платіж, який є на Укрсервісі, і в неділю виїжджають. Тобто, вони не стоять у черзі, розумієте. Бо в середу черги немає, він заїхав, тут машину поставив. А в неділю, коли йому треба виїжджати, він виїжджає без черги. А решта стоїть. І от на цьому питанні зараз пішла така дискусія, що зараз треба щось міняти. І ми говоримо, що термінал потрібен для того, щоб заїхати і виїхати. А не робити відстій, це – не стоянка, це – термінал.
Юрій ДЕШКО, перевізник
Машини, які чесно стоять в черзі, не пропускаються. Термінал пустий, поки не настане ніч. Прийдуть митники чи прикордонники, зберуть гроші і транспорт, за який заплатили, стягнуть у термінал. А інші машини далі стоять. З’являються штучні черги і чим більша черга, тим більша ціна проїзду.
Перевізники області зібралися на екстренні збори регіону й вирішили наводити лад... самотужки. Так, на українсько-угорському кордоні, у сервісній зоні «Тиса», котра вміщає до трьох сотень вантажівок, уже кілька тижнів цілодобово чергує по 5-6 підприємців. Вони стежать, щоб до терміналу пропускали всіх, а не лише «обраних». Днями цей приклад перехопили й перевізники, котрі їдуть до Євросоюзу через українсько-словацький кордон.
Юрій ДЕШКО, перевізник
Вже приходили провокатори і провокували, хлопці розповідали. Тому дуже просимо, щоб поліція була тут постійно, щоб врегулювати це питання. Ми будемо намагатися чергу самі регулювати, щоб поліція її не регулювала. Просто, щоб вона охороняла громадський порядок.
Юрій ПЕРЕСТА, перевізник
Ви створили тут таку систему, що у перевізників нерви не витримали. І вони навели тут порядок. А ви сьогодні прийшли й кажете: давайте попробуємо якось ще тут робити, платіть ще раз гроші і так далі. Так не піде, ми не згодні. Якщо ви не можете оцінити критично ситуацію, якщо ви нас робите винними чи просите, щоб ми вам факти підставили, то гріш ціна вам і вашій службі безпеки, і вашому моніторингу.
Це звернення адресоване керівництву державного підприємства «Укрінтеравтосервіс», чиїх працівників перевізники підозрюють у корупційних схемах і встановленні надміру високих монопольних цін за користування сервісною зоною.
Роман КОПАЧ, в.о. директора УДП «Укрінтеравтосервіс»
До того часу, як оце все почало відбуватися, я реально не знав, що тут існують внутрішні якісь тертя і так далі. Станом на зараз ми вже про них знаємо. На них ми відреагуємо швидко. Тобто, наше підприємство відреагує на ці всі питання швидко. Але не тисніть в плані того, що одного знімайте, а іншого поставте; знизьте ціну, підніміть ціну. Це все так само має якесь економічне обгрунтування.
Активна позиція перевізників, їхні безсонні ночі та кілька рішучих вояжів на кордон у пошуках діалогу з предствниками влади, не минули безслідно. Принаймні, цього тижня у приміщенні Закарпатської обласної державної адміністрації відбулася зустріч активістів з керівництвом краю. Її проведенню неабияк посприяв ще й приїзд до місця подій президента АсМАП України Леоніда Костюченка.
Леонід КОСТЮЧЕНКО, президент АсМАП України
Ми з ними порозумілися, поговорили і, на мій погляд, тепер буде покращення в цій роботі. Але не можна ж сьогодні, щоб кожного дня перевізники стояли, страйкували. Щоб перевізники займалися не своєю справою. Вони повинні працювати над питанням перевезення вантажів, заробляти кошти, платити податки, організовувати нові робочі місця.
Щоб уже невдовзі так і сталося, сторони планують підписати спеціальний меморандум про подальшу співпрацю. Документ має унеможливити непрозорі схеми перетину кордону і встановити для всіх перевізників єдині правила. Поки що йдеться про перебування в сервісній зоні «Тиса», але згодом дію документу планують розширити і на пункти пропуску «Ужгород» та «Дякове».
Мирослав БІЛЕЦЬКИЙ, перший заступник Закарпатської ОДА
Я не бачу зараз проблеми в підписанні цього меморандуму. Я думаю, що найближчим часом його підпишуть, але до меморандуму перевізники хотіли б зараз обговорити інструкції, які вони б хотіли також узгодити з адміністрацією. Інструкції роботи терміналу і я думаю, що це правильний крок, коли якісь недоліки виправляють разом і одна сторона, й інша.
Леонід КОСТЮЧЕНКО, президент АсМАП України
Я набрав достатньо матеріалів, є звернення. Я буду звертатися до керівництва митної служби, до прикордонної служби, до прем’єр-міністра України. Я думаю, що ми будемо наводити порядок у цьому питанні.
Звісно, найкраще його наводити комплексно. Тому саме час повернутися до тієї тези, з якої ми почали – про передання повноважень із розбудови пунктів пропуску нашому профільному міністерству.
Леонід КОСТЮЧЕНКО, президент АсМАП України
Міністерство інфраструктури, виходячи з цієї позиції готове і буде проєктувати розбудову цих переходів, по-перше. А по-друге, встановлюватиме чергу. Але не ту, яку нам пропонують в Закарпатській облдержадміністрації, а ту електронну чергу, яка застосовується в європейських країнах без великої плати за цю послугу.
Власне, урядова постанова про створення електронних черг перетину кордону формально вже ухвалена. А от як і коли вона запрацює реально – будемо відстежувати.
Що ж... Нинішній тиждень довів і чиновникам, і всьому світові: разом – ми сила! Тож і надалі не опускаймо рук панове. Бувайте здорові! Слава Україні!