Тел.: (044) 500-84-34
АсМАП - ИНФОРМ
Ассоциация международных автоперевозчиков Украины
ТВ программа
"УкрАвтоКонтинент"
Номер 691 от 15.01.2021
Смотреть
Статьи
» Смотреть все
Дайджест
» Смотреть все
СЕРВІС АСМАП УКРАЇНИ
Деталі
Полезная информация
Грузия. О порядке перемещения грузовых транспортных средств, зарегистрированных в иностранном государстве
В Румынии установлены транзитные коридоры при осуществлении международных автомобильных перевозок по территории страны
Перечень дорог и карты маршрутов движения транзитных транспортных средств по территории Беларуси во время распространения COVID-19
Изменения тарифа в системе „Платон” с 1 февраля 2020 г.
» Смотреть все
Информация по странам
» Смотреть все
Контактная информация

Тел. (044) 500-84-34 (многокан.)
E-Mail: sova-ak@rambler.ru

Кожен про своє

Головною автотранспортною подією жовтня чимало експертів називають поновлення онлайн-переговорів чиновників Міністерства інфраструктури зі своїми зарубіжними колегами стосовно отримання дозвільних квот. Так, нещодавно відбулися засідання змішаних українсько-турецької та українсько-польської комісій. Обидві зустрічі мають неабияке значення для міжнародних перевізників, тож сьогодні ми спробуємо детально проаналізувати результати цих засідань.

 «Напівліберальні» турки

Почнемо з українсько-турецьких перемовин, адже за всіма ознаками цей діалог видався доволі вдалим. І навіть попри те, що на момент написання цього тексту підсумковий протокол усе ще узгоджувався, очікувані в ньому висновки є доволі обнадійливими.

«Ключові тези цього потенційного документа такі, – розповідає Віцепрезидент АсМАП України Петро Главацький. – Сторони домовилися, що Туреччина ще цього року виділить Україні тисячу дозволів для заїзду порожнього транспорту і 750 дозволів для перевезення до третіх країн та з них. Це доволі непогана допомога для українських перевізників, які у своїй роботі використовують саме південні маршрути. Якщо з остаточним підписанням протоколу не буде особливих затримок, ми очікуємо, що вже за тиждень-другий ці дозволи можуть надійти до пунктів видання. А отже українські міжнародники зможуть ними користуватися в роботі».

Крім того, існує ще одна принципова домовленість. Річ у тім, що відомості української та турецької служб, які контролюють використання дозволів, різняться майже на тисячу бланків.

«За інформацією їхніх контролюючих органів, до Туреччини за «порожніми» дозволами заїхало три тисячі українських вантажівок. А за інформацією української Державної служби з безпеки на транспорті, на момент проведення перемовин було використано 3952 таких дозволи, – уточнює Петро Главацький. – І от ця різниця дуже зацікавила як турецьку, так і українську делегації. І відразу після переговорів розпочалося звіряння двох баз: чому за турецькою інформацією нашими перевізниками було використано майже на тисячу дозволів менше? Якщо буде виявлено факти невідповідності тих чи інших документів, українська сторона запропонувала анулювати ці 952 дозволи, щодо яких є розбіжності. У цьому разі Туреччина видасть нам таку кількість «порожніх» дозволів заново. І це буде ще одним непоганим підґрунтям у роботі наших перевізників. Але, повторюю, щодо цього ще не ухвалено остаточного рішення, звіряння баз ще триває.

До слова, така сама ситуація з тристоронніми дозволами. Щоправда, там розходження в даних баз дещо менше – приблизно 230 дозволів. Якщо цей досвід буде успішним, то наші перевізники отримають додаткові дозволи, і це певною мірою дисциплінуватиме наших перевізників, щоб використані дозволи відповідали як турецькому, так і українському законодавству».

Коригування можуть зазнати й дозвільні перспективи на наступний рік. Про конкретні цифри як в АсМАП України, так і в Міністерстві інфраструктури поки що не говорять. При цьому уточнюють: уже зараз ідеться про можливу лібералізацію більшості видів перевезень. І якщо транзитні вояжі й так уже практично лібералізовані (для автомобілів екологічних стандартів не нижче за Євро-3), то тепер серйозна розмова йде і про двосторонні перевезення. Українська сторона воліє, щоб така потенційна лібералізація стосувалася всіх видів документів, зокрема й тих, що дають право на заїзд до Туреччини порожніх транспортних засобів. Турки поки що вагаються.

«У такому разі ми запропонували інший варіант: якщо ми не лібералізуємо цей вид перевезень, то принаймні таких дозволів має бути в достатній кількості для українських перевізників, відповідно до їхніх потреб, – пояснює Петро Главацький. – Тобто, скільки українська сторона заявить, таку кількість «порожніх» дозволів турецька сторона має й виділити. Керівники наших делегацій також продовжують узгоджувати ці питання в телефонному режимі. І тільки-но остаточний протокол засідання комісії буде підписано, ми негайно про це повідомимо на офіційному сайті АсМАП України та в телепередачі».

 

Непоступливі поляки

Значно складнішим виявився тет-а-тет у режимі онлайн з польською стороною. Уже традиційно діалоги з нашими західними сусідами щодо дозвільного питання відбуваються дуже непросто. «Вибивати» бодай мінімальну додаткову квоту стає дедалі складніше.

Власне, більшість міжнародних перевізників – учасників АсМАП України ще влітку не надто й сподівалася на поступливість поляків. Приблизно порахувавши, що дозволи Республіки Польща закінчаться в жовтні, підприємці деяких регіонів (зокрема міста Києва) запропонували низку запобіжних заходів, щоб якомога на довше розтягнути наявну кількість.

Про ці ініціативи ми детально інформували в минулому номері журналу, тож лише коротко нагадаємо, що пропонувалося фактично два кроки. Перший: щоб хоч якось відтермінувати нерадісний момент остаточного вичерпання польських дозволів, потрібно універсальні документи цієї держави терміново перевести в транзитні, щоб якомога довше забезпечувати безперебійне перевезення українських товарів до держав Євросоюзу, що знаходяться західніше Польщі. Другий крок – обмежити щомісячне видання польських дозволів на один автомобіль з двох до одного.

Зрештою, зараз Комісія з ефективності використання дозволів при Міністерстві інфраструктури ухвалила рішення перевести залишок польських документів з розряду універсальних у транзитні. А їхнє щомісячне видання обмежуватиметься одним дозволом на один транспортний засіб. Але причиною такого кроку стало не наполягання міжнародних автоперевізників, а непідписання протоколу за результатами онлайн-засідання Змішаної українсько-польської комісії з питань автоперевезень. На превеликий жаль, поки що поляки не погодилися виділити Україні додаткові дозволи.

На момент проведення змішаної онлайн-комісії загальна кількість польських дозволів скоротилася до дев’яти тисяч, з яких 4922 дозволи перебували на складі Державної служби з безпеки на транспорті. І саме їх було переведено з розряду універсальних у транзитні. Проте більшість перевізників вважає рішення Комісії з ефективності використання дозволів запізнілим. Мовляв, якби такий крок було зроблено ще в серпні, безперебійний транзит можна було би розтягнути принаймні до середини листопада.

Втім, низка позитивів випливає навіть із нинішнього етапу українсько-польських перемовин. По-перше, сторони домовилися, що двосторонній діалог продовжиться на початку листопада. І, цілком імовірно, тоді переговори вже будуть більш вдалими для українських автоперевізників.

«Це вже не перший випадок, коли переговори з Польщею завершуються без підписання протоколу, але ми дуже сподіваємося, що якогось позитивного результату таки буде досягнуто, – висловлює надію Петро Главацький. – Передусім я маю на увазі незниження тієї квоти, що вже існує на сьогодні. Нагадаю, що нинішня квота – це 160 тисяч польських дозволів. Адже на початку діалогу польська сторона наполягала на зниженні загальної квоти на наступний рік до 120 тисяч дозволів. Із цим члени української делегації, ясна річ, категорично не погодилися».

По-друге, перевізникам варто готуватися до того, що наступного року поляки не видаватимуть дозволи на автомобілі екологічного стандарту Євро-3. «Польська сторона категорична в одному питанні: наступного року дозволів Євро-3 не буде, – наголошує Віцепрезидент АсМАП України Петро Главацький. – Ні цього року таких дозволів точно не буде, навіть якщо вдасться про щось домовитися, ні наступного року дозволів категорії Євро-3 не буде. Чи будуть це дозволи на автомобілі екологічного стандарту Євро-4, чи лише на Євро-5, ми поки не можемо однозначно сказати».

 

***

Відстоювати позицію власних перевізників керівництво АсМАП України продовжило і під час недавнього візиту до нашої держави польського президента Анджея Дуди. В Одесі 13 жовтня було проведено українсько-польський економічний форум, організований Торгово-промисловою палатою та Міністерством інфраструктури нашої держави, за участю президентів України та Польщі. Делегації АсМАП України на чолі з її Президентом Леонідом Костюченком також вдалося взяти участь у цьому форумі.

За словами Президента нашої профільної Асоціації, було зроблено все можливе, щоб інформація про дефіцит польських дозволів була доведена до глави Української держави Володимира Зеленського. «І Президент України на форумі озвучив цю проблему, яка існує в нас з польською стороною щодо дозволів на здійснення міжнародних автоперевезень. На жаль, навіть цього виявилося недостатньо, щоб уже тепер вирішити питання позитивно для українських перевізників», – резюмував Леонід Костюченко.

Як відомо, українські перевізники не менше від польських потерпають від простоїв на кордонах. Саме тому, виступаючи на економічному форумі, Президент АсМАП України закликав об’єднати зусилля і вже найближчим часом вийти принаймні на проєктні потужності ключових пунктів перетину українсько-польського кордону. «Найбільший МАПП «Ягодин – Дорохуськ» розрахований на пропуск 600 автомобілів за добу. А нині там пропускають заледве 400 вантажівок. Те саме робиться і в пункті «Краківець – Корчова», де можна оформлювати по 400 автомобілів, а реально пропускається лише 150–200», – нагадує Леонід Костюченко.

Президент АсМАП України навів ще низку промовистих цифр. За розрахунками вітчизняних експертів, після скорочення кількості дозволів для України (з 200 тисяч до 160) польська економіка почала втрачати приблизно €25 млн. «Це випливає з того, що кожен автомобіль під час свого рейсу залишає на території наших західних сусідів приблизно €600, – каже Леонід Михайлович. – Отже, раз поляки скоротили нам квоту на 40 тис. дозволів, відповідно, 40 тис. вантажівок не змогли щороку заїхати до Польщі. Елементарні розрахунки дають цифру у €24 млн. Звичайно, український бізнес втрачає ще більше – понад €35 млн за найскромнішими розрахунками. На жаль, до таких суто економічних аргументів члени польської делегації поки що не прислухаються».

Упродовж останніх десяти років товарообіг між Україною та державами Євросоюзу, зокрема й Польщею, зріс більш ніж удвічі. Тому нинішній курс польської влади на скорочення дозволів є абсолютно нелогічним. «Під час економічного форуму ми особливо наголошували на необхідності забезпечення принаймні транзиту через територію Польщі. Та, на жаль, і тут поки що польська сторона не надто охоче йде нам назустріч. Єдине. Чого нам поки що вдалося досягти, то це домовленості між профільними міністрами України та Польщі провести на початку листопада другий раунд засідання змішаної комісії. Дуже сподіваюся, що тоді нам таки вдасться відстояти інтереси українських перевізників і підписати протоком такого засідання», – наголошує Президент АсМАП України.

Також у межах офіційного візиту в Україну польського президента Анджея Дуди відбулася двостороння зустріч Міністра інфраструктури Владислава Криклія з польським колегою Анджеєм Адамчиком. Говорити про якісь прориви поки, на жаль, не доводиться, проте пан Криклій уже вкотре акцентував увагу на необхідності забезпечення українських автоперевізників достатньою кількістю дозволів Республіки Польща на тих умовах, які були визначені на момент підписання Асоціації Україна – ЄС.

Зокрема, наш Міністр заявив, що українські перевізники чекають на прогрес у цьому питанні та готові до того, що кількість двосторонніх дозволів має бути на паритетній основі. Проте транзитні перевезення не мають обмежуватися жодною зі сторін. «Стримування польською стороною українських перевізників у дозволах негативно впливає на товарообіг, тому нам украй важливо не допускати зупинки автомобільного сполучення, – наголосив Владислав Криклій. – Квота польських дозволів на здійснення міжнародних вантажних автомобільних перевезень не повинна бути менше ніж 200 тис. дозволів. Це – мінімум, необхідний для здійснення перевезень українськими перевізниками».

Також Україна готова до впровадження цифрового обміну дозволами на перевезення. Міністр інфраструктури України повідомив про здійснені заходи в питанні налагодження контролю за процедурою оформлення дозволів та запропонував опрацювати питання сумісної цифрової інфраструктури та майбутнього переходу на електронні дозволи. Він також повідомив, що українська сторона виконала всі взяті на себе зобов’язання під час минулих засідань змішаних комісій з питань міжнародних автоперевезень та очікує на виконання зобов’язань польською стороною під час наступного засідання комісії на початку листопада.

У свою чергу, Анджей Адамчик вбачає вирішення проблеми з недостатньою кількістю дозволів лише після пришвидшення прикордонного руху, а також в оптимізації роботи пунктів пропусків та розмежування пасажирських і вантажних перевезень.

 

Ярослав ГАЛАТА

2021-10-24
Смотреть все
Комментарии к статье: 0

Добавить комментарий:
Имя:
Сообщение:


Обратная связь


Погода

Цена на топливо в Украине

Цена на топливо в мире

Пробки

Прогноз погоды в Киеве » Украина Цены на бензин Стоимость топлива по странам мира
Все права защищены © Перепечатка материалов разрешена только при условии размещения ссылки на сайт!